Vyhledat
  • lindamatuska

VIII. Čáry, máry, Penta

(8. část série článků)

***Původně jsem chtěla napsat, jak je mým dobrým zvykem, dlouhý článek o setkání s hejtmanem, jeho představení projektu nové nemocnice, Pentě a o jejím vztahu k nové nemocnici. Jelikož by to ale byl informačně velmi rozsáhlý článek, rozhodla jsem se jej rozdělit na několik dílů.***

Včerejší setkání hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka s kroměřížskou veřejností bylo podle očekávání bouřlivé. V lecčems si opravdu nezadalo s naším lehce satirickým označením „Jirkovo putovní šapitó“. Vystoupení bylo skvěle připraveno. Principál měl v rukávu nejedno zábavné číslo, s humorným partem vystoupil artista Dr. Martin Šamaj, v prvních řadách nechyběli tolik potřební „my chceme slyšet o nové nemocnici“ roztleskávači… Mnoho nadšení však zlínská estráda nevzbudila. Publikum se po celou dobu čtyřhodinového setkání zmítalo mezi salvami smíchu a rozhořčené vřavy. Pozorný návštěvník však na židli seděl s pocitem, který skvěle vystihuje parafráze Jana Hrušínského: „My se tady smějeme, a přitom jsme prakticky zničení!“ (5).

Celým podvečerem se neslo jedno slovo. Slovo, které jako zaklínadlo rezonuje v posledních týdnech a měsících celým zlínským zdravotnictvím. To slovo je „PENTA“. Kdo se zajímá o situaci kolem naší nemocnice a stavby nové nemocnice v Malenovicích, o „Pentě“ již určitě slyšel. Ale víme, co je zač? Mnoho se toho o Pentě nenapsalo. Penta Investments, s.r.o. se na svých webových stránkách (1) prezentuje jako středoevropská investiční skupina fungující od roku 1994. Její původ je na Kypru. Zabývá se investicemi především v oblasti zdravotnictví, finančních služeb, maloobchodu, výroby, médií a realitního developmentu. Zdravotnictví se Penta věnuje od roku 2002, investuje hlavně do zdravotního pojištění, nemocnic, poliklinik a lékáren. „Jako soukromý investor usiluje Penta o zvýšení kvality služeb pro pacienty, zajištění jejich dostupnosti a jejich maximální efektivnost.“ (1) V České republice provozuje Penta několik projektů. Prvním z nich je Penta Hospitals CZ (viz dále). V letech 2006-2012 provozovala Penta skupinu Alpha Medical a.s., která je/byla provozovatelem sítě zdravotnických laboratoří u nás, na Slovensku a v Polsku. V roce 2012 tuto skupinu Penta prodala (2). Třetím zdravotnickým projektem Penty na našem území byla v letech 2008-2013 společnost MediClinic, a.s., soukromý poskytovatel ambulantní zdravotní péče. Tu v roce 2013 prodala dvěma soukromým akcionářům MUDr. Eduardu Bláhovi a Ing. Mgr. Pavlu Vajskebrovi (3), kteří ji dodnes provozují. Součástí MediClinic je i několik pracovišť praktických a odborných lékařů ve Zlínském kraji (4).

Tolik ke stručnému úvodu do světa Penty. Pojďme se podívat na jejich, pro nás aktuálně stěžejní projekt - Penta Hospitals CZ. Od roku 2016, kdy Penta koupila první nemocnici v České republice, nemocnici ve Vrchlabí, provozuje u nás Penta Hospitals CZ soukromé nemocnice. Je součástí nadnárodního holdingu Penta Hospitals International, který provozuje nemocnice a ambulantní zařízení ve střední Evropě (1). V Česku aktuálně Penta vlastní nemocnici ve Vrchlabí, Ostrově, Psychiatrickou nemocnici Písek, kliniku v Karlových Varech a další ambulantní zařízení. Vedle toho provozuje Nemocnici v Sokolově a Sušici. Majoritní podíl má ve firmě Alzheimer Home. Penta se netají tím, že chce významně expandovat a v horizontu 7 let dosáhnout počtu 100 vlastněných či provozovaných nemocnic nejen u nás ale i v dalších zemích (6). Pro takovou společnost by tedy supermoderní nemocnice byla lákavým soustem.

Vazby záměru nové zlínské nemocnice a Penty jsou však daleko užší. O těch ale až v příštím díle...


Odkazy:

(1) Penta Investments [online]. 2019. [cit. 2019-02-22]. Dostupné z: odkaz.

(2) Největší transakce ve zdravotnictví střední Evropy od roku 2008: Alpha Medical kupuje švýcarský Unilabs. Zdravotnický deník [online]. 2017. [cit. 2019-02-22]. Dostupné z: odkaz.

(3) Penta prodala MediClinic. Penta Investments [online]. 2013. [cit. 2019-02-22]. Dostupné z: odkaz.

(4) Lékaři Zlínský kraj. MediClinic [online]. 2019. [cit. 2019-02-22]. Dostupné z: odkaz.

(5) Jan Hrušínský: My se tady smějeme, a přitom jsme prakticky zničení!. Neovlivní [online]. 2019. [cit. 2019-02-22]. Dostupné z: odkaz.

(6) Penta chce do sedmi let ztrojnásobit počet svých nemocnic na 100. Aktuálně [online]. 2018. [cit. 2019-02-22]. Dostupné z: odkaz.


(publikováno 22. 2. 2019 na mém facebooku)

2 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše